Kasulikud nõuanded töövalgusti valimiseks

Valgustus on iga töö- ja elukeskkonna väga oluline osa. Hea valgustus on vajalik ka garaažis või ehitusobjektil töötamiseks ning majapidamistööde tegemiseks. Halbades valgustingimustes töötamine võib olla ohtlik. Igal aastal toimub arvukalt väiksemaid ja suuremaid tööõnnetusi, mis on tingitud halvast valgustusest.
Töövalgustit otsides võib turult leida palju valikuid. Aga kas need kõik on sobilikud ka töökeskkonda?
Müügil olevad hõõg-, luminofoor- ja halogeenlampidega töövalgustid ei ole efektiivsed, võivad kergesti puruneda ja on lühikese kasutuseaga.

Tulevik on LED-valgustite päralt

LED-valgustid vajavad kuni 90% vähem energiat kui hõõglambid ja tekitavad muude valgusallikatega võrreldes märksa vähem soojust. LED-valgustid on vastupidavad, sest ei sisalda kergesti purunevaid osi. Tänu sellele sobivad need idaalselt töövalgustitesse, mis on mõeldud kasutamiseks rasketes tingimustes. Lisaks on LED-lampide kasutusiga oluliselt pikem.
LED-ide valgusvõimsust mõõdetakse luumenites. Kui varasemalt olete ostnud 500 W hõõglambiga töövalgusti, siis samaväärse tulemuse saamiseks peaksite valima 8000-luumenise LED-valgusti.
Tundmatute kaubamärkidega LED-töövalgustite tootjad lubavad sageli ebarealistlikke luumeniväärtusi. Ei maksa üllatuda, kui tundmatu tootja väidetavalt 500-luumenise valgusvooga töövalgusti annab vähem valgust kui 300-luumenine profivalgusti.

Toiteallikas – juhtmega või juhtmeta

LED-valgustid võivad töötada nii vahelduv- kui ka alalisvooluga. Kuna LED-valgustid on väga energiatõhusad, pakuvad uuendusmeelsed tootjad aku toitel töövalgusteid. Juhtmeta LED töövalgustid on üldiselt väiksemad ning neid on mugavam transporida.
Samas on ka LED-töövalgusteid, mis kasutavad ainult vahelduvvoolutoidet. See lahendus esineb tavaliselt tugevama valgusvooga valgustitel (8000+ luumenit).

Vee-, tolmu- ja löögikindlus (IP- ja IK-klass)

LED-töövalgustit valides tuleb mõelda, millises keskkonnas seda kasutama hakatakse. Tolm ja vesi on kaks tegurit, mis tavaliselt elektriseadmeid kahjustavad. Erinevates keskkondades kasutamiseks tuleks valida LED-valgusti, millele on määratud IP- ja IK-klassid.
IP-klass näitab, kui hästi on töövalgusti kaitstud tahkete või vedelate ainete eest. Näiteks LED-töövalgusti kaitsklass IP67 tähendab, et see on täiesti tolmukindel ja talub lisaks kuni 30 minuti jooksul ühe meetri sügavusse vette kastmist. Kaitseklass IP65 näitab, et valgusti on kaitstud tolmu ja madala survega veepiiskade eest.
IK-klassiga väljendatakse löögikindlust. Mida suurem IK-klass, seda parem löögikindlus. IK-klassi määratakse vahemikus IK0 kuni IK10. Näiteks IK07 tähendab, et valgusti talus katsete käigus 1,7 kg kaaluva keha kukutamist löökpinnale 40 cm kõrguselt.

Seotud uudised

Baltimaade suurim kvaliteetsete käsitööriistade hulgimüüja Toolmarketing saab nimeks Werkado

15.02.2023

Kaida

Loe edasi
Werkado ja Mechanix Wear alustasid koostööd Benediktas Vanagase meeskonnaga

16.12.2022

Kaida

Loe edasi
Valmistume talveks valides hooajaks sobivad töökindad

10.10.2023

Kaida

Loe edasi
Nõuanded maalrile, miks tasub investeerida kvaliteetsesse töövalgustisse

09.10.2023

Kaida

Loe edasi